Tarih: 6 Eylül, 2013 2:12:20

Kim kiminle akraba?

Demokrasi savunucuları ile darbeciliğe soyunanlar, hak ve hukuk mücadelesi verenlerle terörle özdeşleşmiş isimler bazen kaderin ördüğü ağda hısım, akraba, dünür gibi yakınlık bağları taşıyabiliyorlar.Hüsamettin Yılmaz Yazdı, Kim kiminle akraba... Okuyunca oldukça şaşıracaksınız....

Yaka paça düşman olan iki kişinin akraba olduğunu öğrenince çok şaşırırız. Bazen de alaka kuramadığımız iki insanın kardeş veya baba oğul olduklarını duyunca şaşırırız. Hele ünlü bir şovmenin yine ünlü bir İslam âliminin torunu olduğunu öğrenince gözlerimiz büyür. Dün ihtilalci bir babanın bugün demokrasinin faziletini anlatan yazar oğlunu öğrenir, ülkücü camiada efsane bir ismin oğlunu bugün farklı bir siyasal çizgide görebiliriz.

Farklı kutuplarda bulunup baba oğul olanlar, iki ayrı kesimin militanı gibi davranıp aynı eve girenler, görüşleri taban tabana zıt kardeşler ilgimizi çeker.

Demokrasi savunucuları ile darbeciliğe soyunanlar, hak ve hukuk mücadelesi verenlerle terörle özdeşleşmiş isimler bazen kaderin ördüğü ağda hısım, akraba, dünür gibi yakınlık bağları taşıyabiliyorlar.

“Ee ne var bunda?” diyebilirsiniz. 
Elbette hiçbir olağanüstülük yok. Sadece insanın merak ve ilgisini çeken ve topluma mâl olmuş insanların bilmediğimiz kader bağları dikkatimizi çekti ve sizlerle paylaşıyoruz.

YALÇIN KÜÇÜK’ÜN DÜNÜRÜ
Demokrat ve özgürlükçü fikirleriyle bilinen anayasa hukukçusu Ergun Özbudun ile Ergenekon davasında yargılanan ve adı demokrasiyi rafa kaldırma, terör, darbe gibi ağır suçlarla anılan Yalçın Küçük’ün dünür olduklarını biliyor muydunuz? 
 
KILIÇDAROĞLU’NUN
Yakın zamanda teröristlerce 48 saatliğine kaçırılan, ilginç çıkışlar yapan Alevi-Kürt kökenli milletvekili Hüseyin Aygün, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile meğer teyze çocuğuymuş.

EMİN ÇÖLAŞAN’IN KUZENİ
Yine demokrat olarak bilinen ancak post darbe süreçlerinde kimin değirmenine su taşıdığı belli olmayan Hüsamettin Cindoruk ile solun iflah kabul etmez kalemlerinden Emin Çölaşan kuzenmişler.

MAHİR KAYNAK’IN KIZI
Son dönemde ekranlardan tanıdığımız Deniz Ülkü Arıboğan ünlü İstihbaratçı ve stratejist Mahir Kaynak’ın kızı olup Galatasaray ve Milli takımın eski kaptanlarından Lütfü Arıboğan ile evlidir.

AYDIN DOĞAN’IN BACANAĞI
Ve yine, Aydın Doğan ile Namık Kemal Zeybek’in bacanak olduğunu dahası Yiğit Bulut’un Namık Kemal Zeybek’in kızı Şule Zeybek ile evli olup boşandığını biliyor muydunuz?
 
TARKAN KİMİN YEĞENİ
1944 te Alpaslan Türkeş ve Nihal Atsız’la birlikte “Türkçülük Davasında” yargılanan Fethi Tevetoğlu, ünlü şarkıcı Tarkan’ın dedesinin kardeşi yani büyük amcasıdır.

BÖLÜKBAŞI, BATUR, ATSIZ VE CAN YÜCEL
Milliyetçi Hareket Partisi’nden Deniz Bölükbaşı, bir zamanların hazır cevaplılığıyla bilinen efsane politikacısı Osman Bölükbaşı’nın oğludur.
Yine Yağmur Atsız’ın ünlü Türkçü Nihal Atsız’ın oğlu, 
Can Yücel’in eski Milli Eğitim Bakanlarından Hasan Ali Yücel’in oğlu,
Enis Batur’un Ünlü Hava Kuvvetleri Komutanı Muhsin Batur’un oğlu olduğunu biliyor muydunuz?

MURAT BARDAKÇI
Milliyetçi camia için önemli bir isim olan tarihçi İlhan Bardakçı’nın son dönemlerde popüler tarihçilik yapan Murat Bardakçı’nın babası olduğunu ve Osmanlı döneminde Mutasarrıflık, Cumhuriyet döneminde valilik yapmış olan Ali Cemal Bardakçı’nın da Murat Bardakçı’nın dedesi olduğunu biliyor muydunuz?
 
CEMAL PAŞA’NIN TORUNU OLAN GAZETECİ
Ünlü gazeteci Hasan Cemal İttihat ve terakki döneminin kudretli paşalarından Enver, Talat ve Cemal Paşa üçlüsünden Cemal Paşa’nın torunu,
Gazeteci yazar Altemur Kılıç İstiklal mahkemeleri başkanlığı ile şöhretli Kılıç Ali’nin oğlu,
Araba Sevdası romanının yazarı Recaizade Mahmut Ekrem ünlü gazeteci Umur Talu’nun dedesiymiş.

ORHAN KEMAL’İN DEDESİ NAMIK KEMAL Mİ?
Atatürk’ün “Heyecanlarımın babası” dediği Namık Kemal’in aynı zamanda Orhan Kemal’in dedesi olduğunu kaydetmiştik daha önce. Ancak Hürriyet şairi olarak tanıdığımız Namık Kemal’in oğlu Ali Ekrem Kemal değil, İstiklal Mahkemesi başkanlığı ve milletvekilliği yapmış bulunan Abdülkadir Kemal, ünlü yazar Orhan Kemal’in babasıymış.

OKAN BAYÜLGEN
Şimdi ilk defa duyacak olanlar için baştan uyaralım, lütfen sıkı durun. Okan Bayülgen, son devir ulemasından ünlü “Elmalılı Tefsiri” olarak bilinen “Hak Dini Kuran Dili” isimli çok önemli tefsirin müellifi Elmalılı Hamdi Yazır’ın torunuymuş.

MEHMET ALİ ERBİL
Ve devam ediyoruz. M. Ali Erbil ise Şeyh Es’ad Erbilli’nin torunudur. Şeyh Es’ad Erbilli, Nakşî şeyhi ve aslen Irak sınırları içinde Kürt kenti olarak bilinen ERBİL’lidir. M. Eli Erbil’in dedesinin babasıdır, yani büyük dedesidir. Ve Menemen Olayları sonrasında yargılanıp idam cezası almış daha sonra yirmi dört sene hapis cezasına çevrilmiştir bu ceza.

YÜKSELLER
Güneydoğuda tanınan İslam âlimlerinden merhum Sadreddin Yüksel, televizyonlardaki tartışma programlarından tanıdığımız Müfid Yüksel’in babasıdır. Aynı zamanda Metin Yüksel ve reformist fikirlerle suçlanan Edip Yüksel’le de kardeştirler.

AZİZ YILDIRIM KİMİN HANGİ İLAHİYATÇININ AKRABASI
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, ülkemizin önde gelen ilahiyatçılarından ve önemli eserlere imza atmış, Kuran-ı Kerim Meali hazırlamış bulunan Prof.Dr. Suat Yıldırım ile amcaoğludur.
 
Diğer taraftan,
STV ekranlarından tanıdığımız Kemal Gülen’in Fethullah Gülen Hocaefendi’nin kardeşinin oğlu;
Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun meclis başkan vekili Nevzat Pakdil’in eniştesi;
Reha Muhtar’ın babası Cemal Muhtar’ın tanınmış bir İlahiyat Profesörü;
Tiyatrocu ve televizyoncu Reha Yeprem’in de ilahiyat profesörü Saim Yeprem’in oğlu olduğunu biliyor muydunuz?

Efsane Vali Recep Yazıcıoğlu ile Diyanet İşleri Başkanlığı yapmış olan Prof.Dr. Sait Yazıcıoğlu ile kardeş,
Ünlü şairler Abdurrahim Karakoç ile Bahaettin Karakoç da kardeştirler.

Yine ülkemizin önemli sosyologlarından Prof. Nilüfer Göle, Prof. Asaf Savaş Akat’ın hanımı;
Prof. Ümit Meriç düşünce hayatımızın zirve isimlerinden Cemil Meriç’in kızı;
Gazeteci Ahmet Vardar Sakarya Üniversitesinde İİBF de görev yapmış hocaların hocası olarak bilinen Prof. Sabahattin Zaim’in yeğeni;
Gazeteci Metin Toker, İsmet İnönü’nün damadıdır.

Yazar Dani Rodrik’in Balyoz davasında yargılanan emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın damadı;
 Erdal İnönü’nün İsmet İnönü’nün oğlu olduğunu söylemeye gerek bile yoktur sanırım.

Başörtüsünden dolayı milletvekilliği engellenen Merve Kavakçı ile Sakarya Milletvekili olan Ayşenur İslam eltidirler. Ve kayınpederleri Nadir Latif İslam eski Adalet Partisinden milletvekili olmuş hukukçu ve yazardır.

Röportajlarıyla ün yapan Gazeteci yazar Nuriye Akman “Küçük şeyler yoktur” kitabının yazarı Kemal Ural’ın kızıdır. Kemal Ural Risale-i Nur talebelerinden Atıf Ural’ın kardeşidir. Atıf Ural Bediüzzaman’ın eserlerinin basılmasında büyük payı olan bir şahsiyettir.  Nuriye Akman Şair-yazar Ali Ural’ın ablası, eski RTÜK Başkanı Zahit Akman’ın yengesi yani Turgut Akman’ın eski eşidir.

DERYA SAZAK VE GÜN SAZAK AKRABA MI?
1980 öncesi MHP’de siyaset yapıp koalisyon hükümetinde Gümrük ve Tekel Bakanı iken suikast sonucu hayatını kaybeden Ülkücü camianın sembol isimlerden Gün Sazak, eski CHP ve Demokrat Parti Milletvekili Emin Sazak’ın oğlu ve Fenerbahçe eski yöneticilerinden Güven Sazak’ın kardeşidir. Gün Sazak’ın kızı Ayşe Bilgün Sazak Cem Boyner’in Ümit Boyner’den önceki eşidir. Derya Sazak’ın Gün Sazak’ın oğlu olduğunu sanıyordum. Akrabası olduğunu ifade eden bir arkadaşımız “hayır, hiçbir akrabalık bağı yok” diye mesaj göndermiş. Ancak bir kaynak ünlü gazeteci Derya Sazak Emin Sazak’ın torunudur diyor. Emin Sazak’ın torunu olduğuna göre Gün Sazak’ın oğlu değilse kardeşinin oğlu olması gerekir. Bu arada Derya Sazak’ın biyografi bilgilerinde neden babasından bahsetmediği ise ayrı bir merak konusu.
 
MATT BRYZA, GÜLBEN ERGEN, TAHA AKYOL
Elif Şafak, Eyüp Can’ın eşidir. Son zamanlarda televizyon programlarında başarılı performansına şahit olduğumuz Mustafa Akyol, ünlü gazeteci Taha Akyol’un oğludur. Nagehan Alcı ile Rasim Ozan Kütahyalı evli olup, Sertab Erener ile Gülben Ergen kuzendir, Zeyno Baran gazeteci Zafer Mutlu’nun üvey kızıdır. Aynı zamanda Zeyno Baran ABD’li diplomat Matt Bryza ile evlidir. Diğer yandan AB Türkiye-AB karma Parlamento komisyonu eş başkanlığı yapan Joost Lagendijk ise NTV muhabiri Nevin Sungur’la evlidir.

CEM YILMAZ, PELİN BATU, ZARA VE BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN
Komedi dükkânından hafızalarda kalan Tolga Çevik’in Cem Yılmaz’ın eniştesi, Pelin Batu’nun eski Büyükelçi İnal Batu’nun kızı, Ayşe Önal’ın CHP’den milletvekili seçilen Şafak Pavey’in annesi olduğunu ve ünlü türkücü Zara’nın Başbakan R.Tayyip Erdoğan’ın uzun süre basın danışmanlığını yapan Akif Beki ile evli olduğunu biliyor muydunuz? Başbakan demişken Recep Tayyip Erdoğan gazeteci yazar Sadık Albayrak ile dünürdür.

BİR DEMET AKRABALIK BAĞI DA ŞÖYLE
Abdi İpekçi İsmail Cem İpekçinin dayısının oğludur. Leyla İpekçi, Abdi İpekçi’nin yeğenidir. Yani Leyla İpekçi’nin babasının amcasıdır Abdi İpekçi. Aydın Boysan Rahşan Ecevit’in kuzenidir. Bülent Ecevit'in babaannesi Halit Karay’ın teyzesidir. Engin Noyan ile Bülent Ecevit’in akrabalık bağı vardır. Aslında Engin Noyan, Bülend Ecevit, Aydın Boysan, Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Atadan bir şekilde birbirlerine ulaşan akrabalık veya hısımlık bağlarına sahipler. İsmail Cem’in kuzeni İnci İpekçi de Erdal Öz 'ün kayınvalidesidir. Şarkıcı Özdemir Erdoğan’ın karısı Aysen Özdemir, Cemil İpekçi’nin halasının kızıdır.

Orhan Pamuk ile Doğan Hızlan uzaktan akrabadır. Atilla İlhan ve Çolpan İlhan kardeştirler.  Atilla İlhan ise Sadri Alışık'ın eşinin abisidir. Kerem Alışık, Atilla İlhan'ın yeğenidir. Hıncal Uluç ile Çetin Altan akrabadırlar. Mehmet Altan ve Ahmet Altan kardeştir ve tabi ki Çetin Altan’ın oğullarıdırlar.

Nazlı Ilıcak ilk eşi Kemal Ilıcak’ın vefatından sonra Emin Şirin ile evlenmiş ve sonra boşanmıştır. Bu arada Fenerbahçe eski yöneticilerinden Ömer Çavuşoğlu Nazlı Ilıcak’ın abisidir.

Ankara Milletvekili Ülker Güzel şimdi köşe yazarlığı yapan ANAP döneminde bakanlık yapmış bulunan Hasan Celal Güzel’in eşidir.
 
Murat Belge, Burhan Belge’nin oğludur. Burhan Belge Zsa Zsa Gabor’un ilk eşidir. Murat Belge'nin halası Leman Hanım, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun eşidir.

Ömer Rıza Doğrul İstiklal şairimiz Mehmet Akif’in damadıdır. Ve yine Cemal Kutay, Teşkilat-ı Mahsusa Reisi Eşref Kuşçubaşı’nın damadıdır.  Ziya Gökalp, Süleyman Nazif, Cahit Sıtkı teyze çocuklarıdır.


Afet Ilgaz Rafet Ilgaz’ın eşi,
Münir Nurettin Selçuk, Timur Selçuk’un babası, Hazal Selçuk’un dedesidir.
Şevval Sam Leman Sam’ın kızı;
Soner Arıca, Kadir İnanır’ın yeğeni;
Adnan Şenses Gülşen Bubikoğlu’nun dayısı;
Haluk Bilginer, Zuhal Olcay’ın eski, Aşkın Nur Yengi’nin yeni eşi;
Ali Sunal, Kemal Sunal’ın oğlu;
Emre Altuğ, Şevket Altuğ’un oğlu;
Kaynanalar dizisinin Tijen’i Behzat Ç’nin abisi Şevket’in annesidir.

Ayrıca karmaşık akrabalıklar vardır;

Ayşe Şasa, Atıf Yılmaz'ın eski eşidir.
Yazar Vedat Türkali’nin kızı oyuncu ve şarkıcı Deniz Türkali,
Deniz Türkali’nin Atıf Yılmaz’dan önceki eşi Ernesto Casalini,
Deniz Türkali’nin kızı şarkıcı Zeynep Casalini,
Atıf Yılmaz Deniz Türkali'nin ikinci kocası,
Deniz Türkali Barış Pirhasan’ın kardeşi,
Ressam Kezban Arca Batıbeki Atıf Yılmaz’ın kızı,
Bülent Oran Ayşe Şasa'nın Atıf Yılmaz'dan sonraki eşi, Bülent Oran’ın babası ise bazı kesimler tarafından Ortadoğu’nun Hitleri olarak isimlendirilen, milliyetçi refleksleri güçlü, ünlü Orgeneral Cevat Rifat Atilhan’dır. Bülent Oran ile Oktay Rifat kuzendirler.  

Bir de iddia olunan akrabalıklar var ki onların fısıltı gazetesindeki haberlerden başka teyit edecek kaynak bulamadığım için burada zikretmenin uygun olmayacağı kanaatindeyim. Sadece bir örnek vermek gerekirse Nejat İşler ile Başbakan’ın akraba oldukları. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeğeni olduğu iddia edilen Nejat İşler bunu kesin bir dille yalanlıyor.

Bazen karmaşık akrabalık bağlarında isim benzerlikleri, iltibas gibi yanlışlıklar da olmuyor değil. Bu yazımızda küçük bir güncelleme yaparak Derya Sazak- Gün Sazak ve Namık Kemal-Orhan Kemal isimlerinin akrabalık bağında düzeltme yapıp, Yiğit Bulut’un Namık Kemal Zeybek’in kızı Şule Zeybek ile ayrıldıkları bilgisini ilave ettik. Ayrıca bir iki ilave akrabalık bilgisini de paylaştık. Yine Okuyucularımızdan gelebilecek katkıları değerlendirmeye her zaman açık olduğumuzun bilinmesini arzu ederiz.

Ünlülerin ve magazin dünyasındaki şöhretlerin akrabalık, evlilik ve hısımlık bağları o kadar çok, karmaşık ve bazen “değişken” ki takip etmek oldukça zor. Tamamen magazine dair olmaması için bu yazıya birçok magazin ünlüsünü özellikle almadım. Sonuçta gördüğünüz gibi nerdeyse bir ucundan tutun öbür ucuna kadar bütün ünlüler akrabaymış gibi bir tablo ortaya çıktı. 
Toplam 0 yorum bulunmaktadır
İşte sizin söyledikleriniz.

Yorum Bırak

Email adresiniz paylaşılmıyacaktır. Yıldızlı(*) alanlar zorunludur. *

Son Haberler

Facebook'dan Takip Edin